Tuvalet Kağıdı Tarihçesi

Tuvalet kağıdı olmadan günlük yaşamı hayal edebiliyor musunuz?

Bazı çalışmalara göre, Dünya'daki insanların %70'inden fazlası tuvalet kağıdı kullanmıyor. Birçok ülkede bile halen tuvalet kağıdı zengin insanlar içindir. Bazı toplumlar içinse inancından dolayı kullanmamakta, bazıları ise pahalı olduğunu düşünerek veya pahalı geldiği için kullanmamakta.
Tuvalet kağıdı icat edilmeden önce insanlar ne kullanıyordu?
Modern tuvalet kağıdı kullanılmadan önce; toplumsal gelenekler, ülke, hava koşulları ve duruma bağlı olarak insanlar yaprak, çimen, eğrelti otları, mısır koçanı, mısır, meyve derileri, deniz kabukları, taş kum, yosun kar ve su gibi çok farklı malzemeler aynı amaç için kullanılmıştır.
Varlıklı insanlar ise yün, dantel ya da kenevir kullanırdı.

Romalılar temiz idi. Varlıklı aileler yün ve gülsuyu. diğerleri sünger tuzlu su dolu bir kovaya batırılmış, bir tahta sopa bağlı kullanırdı.
Yunanlılar kil kullanırdı.
Kıyı Bölgeler , midye kabukları (ve bazen hindistan cevizi kabuğu) kullanmıştır.
Avrupalılar (onlar da sıcak su lüks ile çeşmeler kullanılır) el kullanırdı.
İslam kültürlerinin çok az su (yine bugün yapıyoruz) ile el sol kullanılır. O sol elinizle birini selamlamak için rahatsız olmasının nedeni budur.
Eskimolar yosun veya kar kullanırdı
Vikingler yünü kullanırlardı.
Mayalar mısır koçanı kullanırlardı.

Çin 14. yüzyılda bildiğimiz ilk tuvalet kağıdı icat etti
Modern tuvalet kağıdı kullanımına başlanması ile birlikte çok çeşitli WC kağıt ekipmanları, wc kağıt dispenserleri de kullanılmaya başlandı.
İçten Çekme WC kağıtlık, kapaklı wc kağıtlık, wc fırçalığı ile birlikte kullanılan wc kağıtlık, metal wc kağıtlık, boyalı wc kağıtlık, paslanmaz wc kağıtlık, ikili wc kağıtlık hatta bir ara küllüklü wc kağıtlık larda icad edilmeye başlandı.
Tabi tuvalet kağıdı icadı, wc kağıtlıklar peşinden wc fırçalıklar, wc içi çöp kovası, klozet sistemi psiuar sistemi, fotoselli olanı derken hijyenik klozetler ve tuvalet kullanma talimatları, Avrupa yasalarına uygun wc ler gibi çoğaltabiliriz.

Kağıt Havlulara Geçiş

Kağıt havlular her zaman özellikle bayanlar için için kullanışlı olmuştur. Birçoğumuz günlük yaşamda artık kağıt havluyu da hergün kullanmaya başlamıştır.
Kağıt havlular mikrop kontaminasyonu önlemek için kullanılır. Geleneksel havlu gibi, kağıt havlu vb için de, silme, toz alma, elleri kurulamak için kullansak kullanılır.
Her ne kadar mikrop kontaminasyonunu önlemek için kullandığımızı düşünsek de kağıt havlular üzerindeki mikroplar çok fazladır.
Kağıt havlular dağıtım sorunları ortadan kaldırmak için yapılır. Kağıt havlu ile herhangi bir sıvı dökülmesi temizleyebilir ve kağıdı sıvıyı emmesi için kullanırız. Örneğin bir kafede çay içiyoruz çayımız döküldü hemen kağıt havlu ile almaya çalışırız. Genellikle mutfakta kullanılan. Birçok kağıt havlu yumuşaklık, emicilik ve performans için tasarlanmıştır.

Kağıt havlular geçmişi 20. yüzyılın başlarında kadar uzanan ve tesadüfen kaza sonucu icat edilmiştir.

1907 yılında, Philadelphia'a bir salgın oldu. O zamanlar bez havlu kullanılıyordu ve bu da tek kullanımlık değildi. Bu salgın sırasında yerel bir okul öğretmeni kağıt keserek çocuklar arasında dağıttı. Bu fikir daha sonrasında Scot Paper isimli tuvalet kağıdı üreticisi bir firma küçük levhalar halinde tek kullanımlık kağıt havlu geliştirip dağıtması ile nihayetinde 1910'lu yıllarda kağıt havlu kullanılmaya başlandı.

Tabi her yeni bulunan ürün ihtiyaca ve pazara göre yeni ürünlerde doğurmaya başladı. Bunlar sensörlü (fotoselli) kağıt havlu makinesi, manuel kağıt havlu makinesi, kağıt havluluk, vb. hijyen ekipmanlarının da gelişmesine yardımcı olmuştur.