Saçımızı Kuruturken Nelere Dikkat Etmeliyiz.

SAÇIMIZI KURUTURKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ ?

Özellikle kış aylarının gelmesi ile beraber saçımızı kuruturken kullandığımız saç kurutma makinelerinin dikkatli bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Islak saçlar ile soğuk havaya çıkmamak için saçımızın kuruturken, kurutmanın yanlış uygulanması ile yarardan çok zararını görebiliriz. Saç kurutma makineleri veya fön makinelerinin kullanırken saçların doğrudan makine ile temasından önce havluyla iyice kurulanması ve saçımızdan eğer su damlıyor ise kurutma işlemine geçilmemesi gerekmektedir.

Sağlımız için saçlarımızı düzgün bir şekilde kurutmalıyız ve nemli bırakmamaya dikkat etmeliyiz.  Saçımızı doğru bir şekilde kurutabilmemiz için; doğru yıkanması ve temiz olmasına, boyalı saçların ise kremlenmiş olmasına ve aynı zamanda doğru tarak ve fırça ile taranmış olmasına dikkat etmeliyiz. Özellikle zamanda tasarruf etmek amacıyla hızlı bir şekilde saçımızı kurutmamalı ve aynı zamanda yüksek devirde kullanmamalıyız. Aynı zamanda saçımızı kuruturken saçımızın ve saç derisinin zarar görmemesi için saç kurutma makinesini saçımıza en az 20-30 cm mesafeden 45° lik açı ile tutmalıyız. Saçlarımız sık ve kalın telli ise çabuk kurutamıyorsak sürekli değil bir kaç dakika ara ile kurutmalıyız.

 sacimizi-kuruturken-nelere-dikkat-etmeliyiz.jpg

  • Saç kurutma makinesini en düşük ayarda çalıştırın ve saçlarınıza en az 30 cm uzakta tutarak kurutmaya başlayın.
  • Saçınızın aynı yerinde, kurutma makinesinin uzun süre kalmasına izin vermeyin.
  • Kurutma makinesini doğrudan saç derinize tutmayın ve fazla ısınmamasına özen gösterin.
  • Isı dalgaları; saç derisini kurutup, pul pul dökülmeye neden olur. Saçlarınızı hafif nemli kalacak şekilde kuruttuktan sonra geniş dişli fırçayla tarayın.
  • Eğer ki başınızı normal tutup kurutma makinasını aşşağı doğru tutarak suyun akış yönünde saçlarınızı kurutursanız. Saçlarınız kuruduktan sonra daha düz ve kabartısız duracaktır.
  • Saçlarımızı kurutmamayı devamlı hale getirirsek; boyun fıtığı olma riski çok fazla olur