Sabun Nasıl İcat Edildi ?

sıvı sabun dispenseri ve sabun özellikleri Sabun neredeyse dünyanın her yerinde her insan tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki bu hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan sabunun nasıl icat edildiğini hiç merak ettiniz mi ?

Sabunun geçmişi M.Ö. 6.000 li yıllara kadar uzanmıştır. Zamanla günlük yaşantımızın bir parçası olan sabunlar tarih içerisinde kimi zaman değerli bir değiş tokuç aracı kimi zamansa ilaç olarak da kullanılmıştır. Özellikle Roma döneminde kadınların en gözde temizlik aracı haline gelmiştir. Sabunla ilgili ilk yazılı belge ise, Mezopotamya'da M.Ö. 2.000 li yıllardan kalan kil tabletleridir. Bu tabletlerde, potasyum ve yağ ile karıştırılarak elde edilen bir maddeden söz edilmektedir.

Sabunun gerçekte nasıl keşfedildiği kesin olarak bilinmemesine rağmen bu konuda pek çok efsane vardır. 

Bir roma masalında sabunu ilk defa kadınlar bulmuş. Eskiden Romalıların hayvanları kurban ettiği Sapo Kağı'nın kıyısında Tiber Nehri'nde kadınlar çamaşırlarını yıkarlardı. Yağmurdan sonra çamaşırlarını yıkarken daha az çaba gösterdiklerini farkeden kadınlar. Yağmurla birlikte gelen hayvan yağı ve küllerinin çamaşırları yıkamasını kolaylaştırdığını farkederler. 

Sabun ilk olarak 7. yy'da Avrupa da meslek haline gelmiş, sebze ve hayvan yağlarına bitki külleri ve koku vermesi amacıyla güzel kokan bitkilerden üretilip çamaşır yıkama ve banyo yapmak için kullanıldı.

Türkler 11. yüzyıla kadar sabun yerine sulardaki soda, çöven, saparma, zabun otu, süt kökü, kaşık otu, acı ağaç, kılaya kavuğu, tavşankulağı, hint kestanesi gibi maddeleri ve külü kullanmıştır. Belgelere göre bugünkü sabunun ilk şekli Araplar tarafından ilk çağlarda yapıldı. Ortaçağda ise İslam ülkelerinde gelişmiş bir ticaret şeklini almıştır. 

Günümüzde kozmetik sanayinin gelişmesi ile sabun sadece temizlik maddesi olmaktan çıkıp, özel koku ve formüller ile farklı özellik ve kokular da katılarak güzellik, pürüssüz bir cilt vb. ürünleri ile kozmetik sanayinin de vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Sabunun gelişmesi ile birlikte sadece sabun üreticilerinin yanında kozmetik sanayii, ilaç sanayii, endüstriyel ürünler gibi çeşitli sektörlere de etkisi olmuştur. Bunlardan biri de sabunluklardır. Ankastre sabunluklar, sıvı sabunluklar, paslanmaz sabunluklar, köpük vericiler, batigon vericiler, fotoselli (sensörlü) sıvı sabunluklar gibi sektörlerinde gelişmesine çok etkisi olmuştur.

Çoğu yeni evlenen çift banyo aksesuarlarına özellikle dikkat etmektedir. Sıvı sabun takımları diş fırçalıklar, çöp kovaları hepsi aynı takım olsun güzel olsun diye özen göstermekte ve bu ürünlerin de piyasada yüzlerce çeşidi mevcuttur.

Özellikle umumi tuvalet AVM, Restaurant, Hotel, vb mekanlarda sıvı sabun kullanımı artık ihtiyaç haline almıştır ki bununla beraber çeşitli marka sabunlarda üretilmektedir. Kaliteli olanın, elleri tahriş etmeyeni, edeni, köpük olanı çok fazla çeşidi mevcuttur. Peki acaba gerçekten bu umumi alanlarda kullanılan sabunlar ne derece hijyeniktir. Bunların denetimi yapılıyor mu, yoksa en ucuzu piyasada sabun görünümlü sıvılar mı kullanılmaktadır.

Ayrıca sabunlukların ebatları da çok önemlidir, hijyenik olması amacıyla küçük olması sık sık değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak çoğu işletme işçi maliyetini azaltmak için 500ml veya 800 ml kullanılması gereken yerde 1.200 ml kullanmaktadır.