Ekmek Kasalarında Hijyen

Ekmek beslenmemizin en temel parçalarından bir tanesidir. Dolayısıyla ülkemizde en çok tüketilen gıda maddelerinden biri olan ekmek ve ekmek çeşitlerinin yalnızca üretim esnasında değil dağıtım ve satış aşamalarında da uyması gereken çeşitli kurallar vardır.

Ekmek üretiminde çalışan personeller, üretim sahasanı girmeden önce mutlaka "hijyen koridoru"ndan geçmelidir. Hijyen koridoru üretim sahasının ana giriş bölümünde olmalıdır. İçeriye giriş ve çıkış farklı kapılarda olmalıdır.

Öncelikle ekmeğin dağıtımı esnasında en önemli faktörlerden biri olan dağıtım araçlarının belirlenen standartlara uygun olması gerektiğidir. Ekmek dağıtım arabaları mutlaka kapalı olmalıdır. Arabanın kasalarının duvarları, su geçirmeyen, yıkanabilir ve zararlı mikroorganizmaların yerleşmesine izin vermeyecek pürüzsüz açık renkli malzemeden kolay temizlenebilen, dezenfekte edilebilen özellikte olmalıdır.  Araçlarda ekmek dışında hiçbir şeyin taşınmamalı ve araçlara havalandırma yani aspiratör sistemi kurulmalıdır.

Ekmekler kasalara yüklenmeden önce ekmek kasalarının dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Bu konuda profesyonel endüstriyel "kasa yıkama makineleri" vb. Endüstriyel yıkama ve dezenfekte makinelerinden geçirilmelidir.

Arabalarla marketlere, bakkallara taşınan ekmeğin kasasının da uygun olması gereken belirli standartlar vardır. Ekmeğin taşınması için kullanılan kasalar içi yıkanarak temizlik yapılabilecek konumda ve dış etkenlerden zarar görmeyecek şekilde yapılmış olmalıdır. Satış noktasına getirilen ekmek kasaları açıkta bırakılmamalıdır. Kasaların üzeri mandallı kapaklı olmalıdır. Taşınmasında plastik kasalar kullanılacak ekmekler, araca hareket halindeyken zarar görmeyecek biçimde yerleştirilmelidir.  Bu kasalar boşken dahi uygun şartlarda muhafaza edilmeli, yer ile direkt temas ettirilmemelidir. Temizlik ve dezenfeksiyona uygun olmalıdır. Ekmek kasaları gözeneksiz, kir, toz vs. tutmayacak ve  hijyenini koruyacak şekilde dezenfekte edilmelidir.

Uygun araçlar ve hijyenik kasalar ile taşınan ekmeklerin müşteriye ulaşıncaya dek içinde bulunacağı tezgah, dolap gibi satış alanlarının da uyması gereken kurallar vardır. Satış dolapları veya tezgahların, gıda ile temasa uygun, kapalı, dış ortamdan etkilenmeyen, kolay temizlenebilir ve dezenfekte edilebilir malzemeden yapılmış olmaları, satıcının kontrolünde olması, iş yeri içine konulması, kaldırımda olmaması gerekiyor.

 Ekmekle teması olan bütün malzeme, alet ve ekipman, etkili bir şekilde temizlenmeli ve gerekli durumlarda dezenfekte edilebilir nitelikte olmalıdır.

Hijyen Koridoru, Kasa Yıkama makineleri ve diğer endüstriyel ürünler ile ilgili iletişime geçebilirsiniz. Hijyen Koridoru ürünlerimize  BURADAN ulaşabilirsiniz.