Doğru El Yıkama Teknikleri

Hijyen demek sağlıklı bir ortam oluşturup hastalıklardan korunmak demektir. El hijyeni de bu noktada kişilerin tek başına dikkat ederek birçok hastalıktan korunabileceği en önemli noktayı oluşturur. Doğru el yıkama teknikleri ile ellerini temizleyen kişiler hastalık kapma riskini de en aza indirmiş olur.

Sosyal yaşamda çevre ile her türlü bağlantıyı sağlayan organ ellerdir. Gün içerisinde el yıkamayı alışkanlık haline getirdiğinizde hem kendiniz hem de çevrenizdekiler için daha sağlıklı ortamlar yaratabilirsiniz.

Eller yıkanırken asıl amaç zararlı mikroorganizmalardan uzaklaşmak ve gerekli temizliği sağlayarak hastalık oluşmasını veya yayılmasını önlemektir.

  1. Eller en az 15 saniye ovalanarak yıkanmalı;

Eller yıkanırken en sık yapılan hatalardan biri yıkama süresini kısa tutmaktır. Bu durumda mikroplar ellerden yeterince temizlenemiyor, bunun sonucunda da hastalık vücutta yayılmayı sürdürüyor. Ellerin her yeri (bilekler, avuç içleri, parmaklar, parmak araları, elin dışı) en az 15 saniye ovalanmalıdır.

  1. Sabun iyice köpürtülmelidir;

Eller yıkanırken su ve sabunu az kullanmak, mikropların elden yeterince uzaklaştırılmaması nedeniyle yayılmalarına sebep oluyor.

  1. Sıvı sabun tercih edilmelidir;

Katı sabunların temizlenmeden yerine koyulması kirlilik sebebi olabiliyor. Ayrıca mikroplar sabun üzerinde kaldığı için ortak kullanılan sabunlardan mikropların diğer kişilere bulaşmasına yol açıyor. Bu sebeple özellikle toplu yaşanılan yerlerde sıvı sabun kullanılması çok önemlidir.

  1. Kişiye özel havlu kullanılmalıdır;

Toplu yaşanılan yerlerde ortak havlunun ortak kullanılması mikroorganizmaların üremesi için uygun ortamı oluşturmaktadır. Ellerin iyi yıkanmaması  nedeniyle enfeksiyonların kişiler arasında yayılımı kolaylaşır. Toplu yaşanılan ortamlarda tek kullanımlık havlu peçetelerin kullanımı tavsiye edilmektedir.

Evleriniz ve işyerleriniz için temin etmek istediğiniz sabunlukları, kağıt havlu makinelerini ve dezenfektan araçlarını web sitemiz üzerinden inceleyip, bizimle iletişime geçerek kolaylıkla temin edebilirsiniz.