AVM'lerde Hijyen

Tüketici yemek yemek, alışveriş, eğlence ve sosyalleşmek için tercih etmeye başlamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye´de şu an 300´ün üzerinde AVM olduğunu düşünürsek ve binlerce insanın ziyaret ettiği bu mekanlar acaba ne kadar hijyenik.

Hijyen denince ve AVM olunca öncelikle genel Tuvaletlerden başlamak gerekiyor. Elimizi yıkadığımız musluklar acaba fotoselli mi? sıvı sabun makineleri veya köpük makineleri fotoselli mi? çöp kovası fotoselli mi?, yerler ıslak mı? .

Öncelikle kullandığımız musluğun mutlaka fotoselli olmasına dikkat etmemiz gerekiyor ki musluk umumi tuvaletler de en çok dikkat ettiğimiz musluklardır. Elleri iyice köpürtürüz, durulamadan önce birazcık ıslatır ve musluk üzerine köpüklü su dökeriz. Sonra elleri temizler ve avuca alınan su ile son olarak musluğun başından dökeriz. Böylece güya musluğun hijyenik ve steril olduğunu düşünüp çeşmeyi kapatırız.

alışveriş merkezi

Aslında durum hiçte öyle değil fotoselli musluk olmaz ise ne yaparsak yapalım hijyenik değildir.
Kullandığımız musluğun fotoselli olmasına dikkat etmeliyiz, tabi sıvı sabunluğunda, sonra gelelim el kurutma makinelerine bildiğiniz gibi sıcak hava üfleyen el kurutma makineleri bakteri üretmekte olup bu konuda GATA´nın da yayınlamış olduğu bir rapor ve ayrıca 100 yılın en gereksiz icadı seçilen komik bir durum vardır.

Eski standart el kurutma makineleri ortamdaki havayı ve hava ile birlikte uçuşan toz, saç, kıl vb bakterileri alır, sonra içerisinde bulundurduğu bir yığın bakteri ile birlikte onları ısıtarak elimizi kurutmaya çalışırız ki aslında kurutmaz da en az 30 saniye bekleriz kuruması için ki bu süre zarfında da tüm mikroplar elimize yapışır.

Ayrıca altında herhangi bir su haznesi bulunmadığından dolayı da yere su damlatır ve kullanan kişiler ıslak ayaklarıyla AVM içerisinde gezdikleri bir çok noktaya bu mikropları iletir.